Kreativni geniji iz oblasti nauke, umetnosti i industrije kroz istoriju koristili su iste strategije u procesu razmišljanja i iznalaženja rešenja.
Po svojoj prirodi genije gura i proširuje kako lične, tako i granice kulture, religije, društva, životne sredine. Granice služe svrsi i treba ih poštovati ali i koristiti u skladu sa onim što predstavljaju: kontekst koji testira.
Upotrebom ovih poznatih trikova, i sami možete iskoristiti moć sopstvenog kreativnog uma da uspešnije upravljate svojom budućnošču:
1. Probaj ponovo-
Nemojte se zaustavljati na prvom razmišljanju koje donosi neku ideju razrešenja. Pristupite problemu iz više različitih uglova, pronađite neoprobane nove perspektive, i objektivnost.
* Leonardo da Vinči je verovao da kako bismo stekli znanje o osnovi problema, moramo naučiti kako da ga restruktuiramo na mnogo različitih načina, jer je prvi način na koji gledamo neki izazov suviše pristrasan.
2. Vizualiziraj-
Koristite dijagrame, slike, i mape uma za analizu date dileme. Zamislite željeni scenario i razmislite šta je potrebno učiniti kako bi postao ostvarljiv.
* Ajnštajn je veoma cenio moć mašte prilikom pronalaženja rešenja, i verovao da reči i brojevi sami po sebi nisu igrali najznačajniju ulogu u njegovom misaonom procesu
3. Stvaraj-
Budite produktivni. Znanje bez akcije nije od koristi: primenjujte svoje misli i postojeće alate kako biste pronašli optimalno rešenje.
* Tomas Edison je imao preko 1,000 patenata a svoju produktivnost je osiguravao zadajući sebi i svom asistentu ’dnevnu kvotu ideja’.
Istraživanje kalifornijskog univerziteta uzelo je u obzir više od 2000 stvaraoca kroz istoriju, kako bi došli do zaključka da su i najugledniji naučnici osim velikih dela proizveli i mnoga ’loša’. Oni se nisu plašili neuspeha, niti osrednjosti kako bi stigli do izvrsnih kreacija.
4. Kombinuj-
Kreirajte inovativne kombinacije postojećih ideja i tehnika koje funkcionišu. Rekombinujte ideje, slike i misli na razne načine, bez obzira na neobične i čudnovate rezulate koji nastaju.
* Austrijski mohan Gregor Mendel kombinovao je matematiku i biologiju kako bi stvorio novu nauku nasleđivanja. Moderna genetika se zasniva na njegovom modelu.
5. Poveži-
Pronađite veze između raznorodnih predmeta sporne teme, i uočite obrazce njihovih odnosa. Takođe, povežite se sa ljudima iz vaše oblasti koji vam mogu pomoći da izvučete maximum sopstvenih sposobnosti
* Da Vinči je posmatrajući odnos između zvuka zvona i udara kamena o porvršinu vode spoznao da se zvuk prostire u talasima. Samuel Morse izumeo je stanice za telegrafske signale posmatrajući relejne stanice za konje
6. Uporedi-
Razmišljajte metaforički. Metaforama stvaramo veze koje su neuobičajene i one nam pomažu da pronađemo drugačiji način razmišljanja.
* Aristotel je upotrebu metafora smatrao znakom genijalnosti verujući da pojedinac sa sposobnošću da sagleda sličnost dve različite oblasti i poveže ih u celinu poseduje izoštren dar opažanja.
7. Razmišljaj o suprotnostima–
Suprotnosti donose dva pristupa situaciji, koji se ovim pristupom granaju dalje i otkrivaju nove opcije. Nemojte se držati najočiglednijih rešenja, već izađite iz svoje zone komfora.
* Fizičar Nil Bor je verovao da spajanje suprotnosti dovodi do obustave misli i pomera um na novi nivo sa koga stvarate skroz novu formu. Njegova sposobnost da zamisli svetlost kao česticu i kao talas, pomogla mu je da stvori princip komplementarnosti.
8. Budi strpljiv-
Genije poseduje ogorman talenat strpljenja. I pored inovativnih ideja, on zna da je uspeh deset posto inspiracije i 90 posto rada. Primenite svoje ideje sa strpljenjem i nemojte odustajati, bez obzira na trenutne okolnosti.
* Nikola Tesla je izmislio ili barem teoretski zamislio skoro sve tehničke naprave koje danas koristimo. Iako je često imao poteškoća da finansira svoje poduhvate, nikada nije napuštao započeti posao, već je nastavljao sa svojim projektima čak i kada bi se tek nakon više godina stvorili odgovarajući uslovi.
9. Uči-
Najbolji način da neuspeh okrenete u svoju korist je da učite iz svojih grešaka i usavršavate vlastite slabosti. Najbolji način da ostvarite uspeh je da aktivno učite tokom čitavog života.
Neuspeh je koristan ako ga ne vidimo kao neproduktivni rezultat, već kao kreativnu nezgodu čiji proces možemo analizirati da saznamo kako promeniti njegove komponente i time ostvariti povoljniji rezultat.
Ljudski mozak generiše model stvarnosti, i dela skladno ovoj kreaciji..kada dođe do neuspeha mozak prilagođava ili stvara nove, uspešne modele koji su zasnovani na prethodnom neuspehu.
Povedite se primerom Tomasa Edisona i recite sebi da ste jednostavno pronašli mnoštvo načina koji ne funkcionišu! Onda probajte ponovo sve dok ne pronađete zadovoljavajuće rešenje.
Leave A Comment