1. Upoznajte se sa testom.

Na konsultacijama od profesrora tražite sve informacije koje smatrate bitnim: koliko vremena ćete dobiti za izradu testa, kog tipa će biti pitanja i tome slično. Ako tokom predavanja već niste i sami primetili, pitajte profesora da naglasi koji su značajniji koncepti na koje treba obratiti najviše pažnje i fokusirajte se na povezana poglavlja. Potražujte primer sličnog testa iz njegove arhive, ili pronađite sami..pitajte starije kolege za pomoć, ili pregledajte fajlove u studentskoj biblioteci.
Vaš cilj je da osim mogućeg sadržaja pitanja, utvrdite i tip memorijskih i intelektualnih veština koje će biti potrebno da koristite. Na primer, da li ćete se na testu baviti:

  • Prisećanjem specifičnih činjenica,
  • tumačenjem značenja informacija studije upotrebom upoređivanja, kontrasta i sl.,
  • primenjivanjem naučenih principa i teorija radi samostalnog rešavanja nekog problema (koji nije eksplicitno dat u vašem studijskom materijalu),
  • predviđanjem mogućeg ishoda na osnovu datih varijabli,
  • procenom korisnosti određenih ideja, koncepata ili metoda na zadatu situaciju..itd

2. Napravite raspored učenja.

Na osnovu vašeg poznavanja forme testa, kreirajte spisak svih zadataka koje je potrebno obaviti da se pripremite za test. Odredite vremenski okvir za bavljenje svakom pojedinačnom kategorijom, pazeći da promišljeno odredite prioritete: planirajte da prvo pređete najvažnije gradivo to jest teme za koje možete očekivati da će biti glavni fokus testa.
3. Donesite odluku da držite fokus.

Primenite neku od tehnika za izbegavanje odlaganja i smanjite moguće distrakcije na minimum. Ako uhvatite sebe kako radije unedogleg pričate o onome šta treba da uradite umesto da učite, ponovo procenite svoje prioritete i pogledajte treba li van novi plan i raspored učenja. Razrešite eventualne emotivne nelagode i strahove vezane sa predmetom studiranja da u potpunosti iskorenite odlaganje. Potom, počnite sa učenjem.

4. Ukratko se pozabavite nepročitanim materijalom.

Imajući u vidu vaš plan učenja, vremenski okvir, i šta je glavno što želite da dobijete isčitavanjem materijala, pristupite čitanju nakon što ste ovlaš pregledali materijal-glavne teme i ključne reči. Materijal podelite u skladu sa prioritetima: odlučite šta možete izostaviti, koje delove možete pregledati informativno, a koje delove zaista želite da pročitate sa punom pažnjom. Za svaki deo odredite vremenski rok, i pridržavajte se postavljenih ograničenja.
Sledeći koraci mogu vam pomoći pri isčitavanju materijala:

  • Prvo prelistajte sav materijal, sem delova koje ste odlučili da izbacite, i pritom zabeležite najbitnije. Potom čitajte naglašavajući ključne pasuse i koncentrišite se na razumevanje ideje izražene u tekstu.
  • Postavite sebi pitanja ko, šta, gde, kada i kako u vezi predstavljenih informacija, da biste se fokusirali na srž tematike.
  • Na kraju svake celine se preslišajte, pa uočite šta ste zapamtili a kod kojih delova treba produbiti razumevanje materijala.


5. Napravite reviziju celokupnog materijala.

Sada možete integrisati vaše beleške, knjige, skripte i ostale dodatne informacije, praveći dijagrame, liste ili mape uma čija će vam upotreba pomoći da slikovitim predstavljanjem materijala isti zapamtite brže i lakše. Mape uma možete kreirati za svaki koncept, glavnu ideju ili oblast studije. Što više humora, asocijacija i lične krativnosti implementirate u vašu mapu uma, lakše ćete se kasnije setiti potrebnih informacija.

6. Provežbajte ono šta ćete raditi na testu.

Ukoliko ste tokom prvog koraka, saznali da će na testu biti potrebno pronaći moguća rešenja na osnovu datih varijabli, onda to radite i dok učite. Ako spremate strani jezik, ispišite listu glagola u različitim vremenima..i slično. Osmislite odgovore na probleme predstavljene u tekstu ili odgovorite na pitanja ukoliko su već postavljena. Predvidite moguća pitanja na samom testu polazeći od sebe: ’’Da ja pravim test verovatno bih postavio __pitanje.’’ Onda dajte odgovor na pitanje koje ste sami osmislili. Ukoliko ste u startu od profesora dobili ispitna pitanja, vodićete se njima prilikom pravljenja rasporeda za učenje. Zapamtite, najefektniji način da se pripremite za test je da praktikujete one veštine koje će vam na testu biti potrebne (korak 1).

7. Rad u grupi

Nekim studentima rad sa dobro pripremljenim kolegama može biti od velike pomoći. Sastajanje sa drugim studentima prilika je da razjasnite sva pitanja koja imate u vezi materijala sa ciljem produbljivanja razumevanja.