Zašto je važan elevator speech? Zamislite situaciju u kojoj ste imali priliku da se predstavite, a možda i zaintrigirate potencijalnog poslovnog saradnika, a vi ste rekli „Pa, ovaj, kako da objasnim,hm….“, i ništa od posla.
Naravno, nećete se obeshrabriti i pobacati sve vizitkarte i odjuriti u nepoznatom pravcu, već ćete se postarati da se to nikad više ne dogodi. A desilo se svima sigurno! Nismo se pripremili, nismo promislili.
Iz tog razloga stručnjaci su osmislili nešto što se zove „elevator speech“ (eng. elevator- lift). Tehnika umeća predstavljanja sebe, usluge ili proizvoda, sažeto, kvalitetno i kratko, baš koliko traje vožnja liftom.
Elevator speech je zamišljen kao unapred pažljivo pripremljeno izlaganje od 8 – 10 rečenica koje traje 30 – 60 sekundi. U tim rečenicama se nalazi odgovor na tri ključna pitanja:
- ko smo,
- čime se bavimo i
- zašto smo baš MI savršen kandidat za datu priliku (Koji problem rešavam? Kakvu korist donosim? Potkrepiti to primerom, statističkim podatkom.)
“Elevator speech je kao apetajzer koji nagoni ljude da poruče glavno jelo.”
Tom Steenburgh, Harvard School of Busines
PUBLIKA I CILJ
Pre svega proučite svoju publiku i cilj koji želite da postignete. Publika će biti raznovrsna, kao i situacije. Kako ćete se predstaviti zavisi od toga da li tražite posao, nudite potpuno nov proizvod , ili u nekoj manje formalnoj situaciji samo želite da pojasnite čime se bavite i od čega živite. To znači da morate imati pripremljeno nekoliko varijacija govora. Ono što je zajedničko svim govorima je to da moraju biti koncipirani tako da ih baš svako može razumeti bez obzira čime se bavi. Dakle, bez praznih fraza, žargona i rogobatnih stručnih termina – jasno i jednostavno.
ŠTA NUDITE?
Sve što nudite treba da bude prezentovano isključivo u svetlu dobrobiti za investitora! Umesto da kažete „Prodajemo softvere za knjigovodstvo“ (pa šta?), recite „Knjigovođe koriste naš softver kako bi smanjili utrošnju vremena za 50 %“ (odlično). Dakle, ne nudite direktno proizvod već efekat, odnosno benefit koji on proizvodi. Ovo nije prodajna prezentacija.
Primer dobrog speech-a:
“Ja sam Marko Nikolić, slobodni grafički dizajner iz Beograda.
Specijalizovao sam se u logo dizajnu i štampanim materijalima kao što su brošure .
Radeći 5 godina u Briselu, formirao sam međunarodnu bazu klijenata koja uključuje vodeće marketinške kompanije i brendove.
Mogu vam ponuditi inovativno rešenje za dizajn koji je savršen za vaše poslovne potrebe.
Nudim konkurentne cene i izuzetan kvalitet.
Treba mi 20 minuta vašeg vremena, proveo bih vas kroz moj portfolio.”
POZIV NA AKCIJU – FOLLOW UP
Nakon što ste se predstavili na nekom skupu ne zaboravite da pozovete sagovornika na dalji dijalog i saradnju – što i jeste glavni cilj. Razmenite pitanja, utiske i kontakte. Pitajte ih šta oni misle o određenom problemu, kako ga oni rešavaju? Najavite da ćete kontaktirati tu osobu. Raspitajte se koji način bi bio odgovarajući (poziv, mejl, preko profila na socijalnim mrežama …).
PRVI UTISAK
Elevator speech je jedinstvena prilika za prvi utisak, zato je važno da se predstavite uz osmeh, sa entuzijazmom i prijateljskim izrazom lica. Ljudi će zapamtiti da im je bilo prijatno u Vašem društvu.
Budite uverljivi i samouvereni ali izbegavajte samoveličanje svojih sposobnosti i „Ja pa Ja“ govor. Fokus je na dobiti koju poslodavac ima od Vas.
Naučite govor napamet, vežbajte, ali ne dozvolite da zvuči robotizovano, mehanički i monotono.
Poželjno je svom izlaganju dati ličnu notu, ljudskost, nešto po čemu će Vas potencijalni poslodavac izdvojiti i zapamtiti.
Oni iskusniji umeju na početku razgovora da bace „udice“ u vidu duhovite visprene opaske i zaintrigiraju poslodavca da čuje još. Izbegavajte izveštačene ili „sladunjave“ fraze.
U KOJIM SITUACIJAMA SE KORISTI ELEVATOR SPEECH?
- Na razgovorima za posao kada treba ukratko da se predstavimo i odgovorimo na pitanja „Recite nam nešto o sebi“ i „Zašto da zaposlimo baš vas“.
- Na sajmovima zapošljavanja, gde je poželjno da budemo koncizni.
- Na događanjima organizovanim specijalno za networking (umrežavanje)
- U svakodnevnim situacijama koje nam pružaju šansu da se umrežimo – dok čekamo u redu, u avionu, na roditeljskom sastanku…
- Kad ostavljamo govornu poruku nepoznatom poslodavcu (“cold-call”)
- Kad želite da skrenete pažnju svom nadređenom da obavljate posao kvalitetno i da vas ima u vidu za unapređenje, projekat i sl.
- Kad ste online i želite da se umrežavate. Tako koncizan rezime može biti pogodan za biografije na LinkedIn i Twitter profilima.
ZŠTO JE KORISNO SPREMITI ELEVATOR SPEECH?
Izbegavanje stresa – eliminišete opasnost da se zbunite, upetljate, prepričavate CV i ugnjavite sagovornika.
Veća šansa za saradnju – ako se predstavite na jednostavan a zanimljiv način postoji šansa da ćete pobuditi želju poslodavca da vas bolje upozna.
VIDEO PODRŠKA
Pogledajte primer elevator speech-a:
Pogledajte video o tome kako nastaviti prirodan dijalog nakon što ste se predstavili – ono što će Vašoj priči udahnuti ljudskost i dati lični pečat: