Kada ste završili sve pripremne korake u pogledu sadržaja vaše prezentacije, sledi najvažniji deo:
kako ćete preneti poruku vašoj publici.
Koliko god da su vam ideje pametne, dobre, korisne, i lepo ‘upakovane’, to sve pada u vodu ukoliko nemate veštine dobrog govornika. Da bi se publika zainteresovala za (i pozitivno reagovala na) vašu poruku potrebno je da pozitivno reaguje na izlagača, to jest vas. Prema istraživanju americkog centra za inovacije ,
Tri glavna faktora dobrog govornika su :
Pojava (izgled, samopouzdanje, opuštenost pri izlaganju), komunikacijske veštine i ozbiljnost (da li ste u stanju da donesete teške odluke i držite ih se)
Ono što je u podtekstu a što povezuje ove šire koncepte je Vokalna izvršna pojava—kako zvučite dok donosite te teške odluke, da li način na koji prenosite poruku pojačava poruku i uspostavlja utisak koji želite, ili je potkopava?
Pomislite, kada pokušavate da smirite napetu situaciju u sali, kako ćete zvučati? Ako dreknete na prisutne da se smire, koji god je vaš izbor reči, samo dodajete ulje na vatru. U najboljem slučaju neko će vam predložiti sa pređete na kafu bez kofeina. 🙂
Glas je suština- u glasu je moć
Kada se pripremate za prezentaciju, preskonferenciju i slično, od velikog je značaja da uskladite vaše reči sa načinom na koji govorite. Ako jednoličnim glasom voditelja dnevnih vesti pokušate da prenesete poruku da se veoma strastveno zalažete za neki cilj, niko vam neće poverovati. Publika misli, ok, čujem reči ‘strastveno se zalažemo’ ali govornik zvuči k’o da je na groblju !?
Problem nastaje kada postoji neusklađenosti između izbora reči I naše dikcije. Ovakva neusklađenost obara kredibilitet.
Ton vašeg glasa mora biti svojevrstan dokaz tvrdnjama koje iznosite.
Postoji mnoštvo istraživanja koja se bave pitanjima kako doslednosti ili nedoslednosti verbalnih i neverbalnih signala poruke utiče na osećanja i stavove publike.
Tokom jednog takvog istraživanja, učesnici su dobili zadatak da ocene različite govornike na osnovu toga jesu li zvučali iskreno ili neiskreno. Istraživači su došli do uvida da je 38% te evaluacije bilo zasnovano na tonalitetu glasa govornika (Usponi I padovi u u intonacijskim paternima). Ispitanici su čak 55% pažnje pridavali neverbalnim signalima, (držanje tela, kontakt očima), a svega 7% njihove procene zasnivalo se na rečima koje je govornik izabrao.
Kao najkorisnije i najinteresantnije poruke, učesnici istraživanja su naveli upravo one teme koje su prezentovali govornici ocenjeni kao veoma iskreni u nastupu !
Izgleda da nije u tolikoj meri važno koje reči birate koliko način na koji ih izgovarate; ljudi mogu i zaboraviti većinu reči koje su čuli tokom izlaganja ali će sigurno upamtiti kako su se osećali slušajući vašu poruku. To će uticati i na njihov utisak da li je vaša prezentacija bila uspešna ili ne.
Stoga je izuzetno važno da zvučite uverljivo. Ovo ćete najlakše postići kada zaista i verujete u ono o čemu govorite!
Da osvojite poverenje slušalaca, opustite se I budite svoji. Budite iskreni.
To međutim ne znači da krenete na izlaganje nepripremljeni. Naprotiv.
Da izbegnete situaciju u kojoj publika nalazi vaše predavanje zbunjujućim ili dosadnim, provežbajte svoj nastup kod kuće: Čak I kada na papiru sve izgleda savršeno, važno je da nacrt izlaganja po prvi put naglas izgovorite sami sebi kako bi ste dodatno ‘ispeglali’ I povezali priču. Da osetite kako teče glatko, I da biste proverili i uskladili svoj tonalitet o kom smo pričali:
Provežbajte intonaciju, da glasom istaknete važne delove I ključne reči koje želite da ostanu zapamćene. Takođe, odredite pravu meru brzine kojom izlažete: ako govorite suviše brzo, (čak I ako to radite od uzbuđenja) odaje se utisak kao da želite da protrčite kroz priču, da biste radije bili negde drugde I radili nešto treće..
Međutim, nemojte bubati napamet 20ominutni govor, da ne ostavite utisak lošeg glumatanja. (kao što rekoh, publika vam neće poverovati) ..Vežbanje glasa služi da se osećate kao riba u vodi u pogledu materije koju objašnjavate ljudima, i da pronađete onu verziju sebe koja će poruku preneti na najiskreniji I najjednostavniji mogući načn.
Razmotrite stečeno znanje, i probajte da iskoristite date predloge prvom sledećom prilikom kada vas čeka neko izlaganje. Primetite u kojoj meri je pridavanje pažnje pripremi samog nastupa jednako koliko i sadržaju, učinilo vašu prezentaciju uspešnijom! Vratite se na stranicu da u komentarima podelite svoje iskustvo sa nama.
Srećno!
Leave A Comment